100. rocznica utworzenia 1. Pułku Lotniczego

 

W dniu 25 września 2021 r. przedstawiciele WCBKT S.A. uczestniczyli w konferencji historycznej poświęconej historii 1. Pułku Lotniczego, który w tym roku obchodzi 100. rocznicę swojego utworzenia. Przedsięwzięcie odbyło się na terenie lotniska 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, która dziedziczy tradycje tej jednostki.

W związku z wyjątkowym charakterem tego wydarzenia, p.o. Prezesa Zarządu WCBKT S.A. Elżbieta Stepnowska oraz Dyrektor ds. Handlu i Logistyki Jan Dolaniecki wręczyli gospodarzowi obchodów – dowódcy 23. BLT Panu płk dypl. pil. Krzysztofowi Stobieckiemu pamiątkowy ryngraf w dowód uznania przez Spółkę wszystkich działań żołnierzy 23. BLT w podtrzymywaniu tradycji i pamięci o 1. Pułku Lotniczym.

Z kolei WCBKT S.A. otrzymało z tej okazji szczególne wyróżnienie. W podziękowaniu za wsparcie działań Fundacji Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303 oraz codzienne wysiłki pracowników WCBKT S.A., Spółka otrzymała od dowódcy 23. BLT oraz Prezesa Fundacji Pana mjr pil. rez. Waldemara Łubowskiego grawerowany dyplom okolicznościowy. Jest to dla WCBKT S.A. wyjątkowy dowód uznania i wysokiej oceny ze strony naszych najważniejszych, wojskowych kooperantów i partnerów, tak z punktu widzenia bieżącej działalności Spółki, jak i jej działań społecznych.

Warto podkreślić, że na świecie istnieje tylko kilka wojskowych baz lotniczych, które mogą szczycić się 100. rocznicą swojego istnienia. Konferencja była swoistym spotkaniem pokoleń dotychczasowych dowódców, pilotów i żołnierzy związanych z jednostką z Mińska Mazowieckiego, której tradycje sięgają 1921 roku i sformowania 1. Pułku Lotniczego, najbardziej elitarnej jednostki polskiego lotnictwa.

Choć w sierpniu 1939 w trakcie mobilizacji 1 pułk lotniczy został rozwiązany, 111 i 113 Eskadra Myśliwska, wchodzące w jego skład, włączono do Brygady Pościgowej, której zadaniem była obrona Warszawy. W sierpniu 1940 r. spośród pilotów, głównie 111 Eskadry Myśliwskiej sformowany został legendarny 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki. Do tradycji eskadr myśliwskich 1 Pułku Lotniczego nawiązał utworzony w Grigoriewskoje 1 Pułk lotnictwa myśliwskiego. Wyrazem tego była tożsamość numeru „1” oraz nazwa wyróżniająca „Warszawa”. Wielu pilotów od początku identyfikowało się bardzo mocno z tradycjami przedwojennego lotnictwa.

W latach 60-tych dostarczono pierwsze w Polsce samoloty MiG-21. Bardzo szybko piloci 1 plm „Warszawa” wyszkolili się na tych nowoczesnych na tamte czasy naddźwiękowych maszynach. Tak jak w okresie międzywojennym, tak i w latach 1945 – 2000 1 plm „Warszawa” był swoistą wizytówką polskiego lotnictwa. W 1989 roku pułk przezbraja się na najnowocześniejsze samoloty MiG-29. W tym także roku w pułku rozpoczyna się powrót do kultywowania przedwojennych, lotniczych tradycji 1 pułku lotniczego. Pojawiają się nowe odznaki pułkowe, nalepki i naszywki nawiązujące w swoim wyrazie do chlubnych tradycji. Przełomowym momentem, jednoczącym historię z dniem dzisiejszym stało się Święto Pułku w 1993 r., w trakcie którego rozkazem Ministra Obrony Narodowej 1 plm „Warszawa” stał się legalnym i prawowitym spadkobiercą tradycji określonych eskadr i dywizjonów wywodzących się z przedwojennego 1 pułku lotniczego.

Uczestnicy zapoznali się wystawą fotograficzną poświęconą historii 1. pułku lotnictwa myśliwskiego „Warszawa”, a także wysłuchali wystąpień m.in. Inspektora Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jacka Pszczoły, który odczytał z tej okazji list Dowódcy Generalnego RSZ generała Jarosława Miki, a także nestorów polskiego lotnictwa wojskowego – gen. broni pil. w st. spocz. Jerzego Gotowały oraz gen. bryg. Pil. w st. spocz. Romana Harmozy, który w latach 1973 – 1977 był dowódcą 1 Pułku lotnictwa myśliwskiego w stopniu majora.

Wydarzenie było również okazją do spotkania i wymiany poglądów z przedstawicielami jednostek Sił Powietrznych m.in. 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina.

Zachęcamy do zapoznania się z tradycjami 23. BLT pod linkiem: https://23blt.wp.mil.pl/pl/pages/tradycje-2017-01-16-6/